Валута
BGN
  • BGN
  • EUR
Език
Меню
Профил
Език

Категории

Вижте всички статии

Как да изберем подходящо осветление

Как да изберем подходящо осветление

Как да изберем подходящо осветление

Замисляли ли сте се някога каква е светлината във вашия дом или офис? Както всичко друго, така и осветлението си е цяла наука, с която е добре да бъдете запознати, когато правите своя избор. Или поне с най-важните части от нея. За това в тази статия ще ви даден информация за няколко основни понятия, които трябва да имате предвид, когато избирате своето осветление.


Цветна температура


За цветна температура пръв заговяра Уилям Томсън, по-популярен днес като лорд Келвин, още през 19 в. Той я свърза с идеята за "абсолютната нула" - т.е. температурата, от която няма нищо по-студено.
Цветната температура всъщност е условната температура, до която трябва да бъде нагрято едно черно тяло, за да започне да излъчва светлина, характеризираща се с дадена дължина на вълната, благодарение на която се предизвиква усещане за съответен цвят. Този цвят се получава в следствиe на избирателното поглъщане на светлината от пигментите, които съдържат телата.
Измерването на температурата на цвета е в градуси по Келвин, като за справка нулата отговаря на -273,15 по Целзий. Така "студени температури" се наричат тези, които са с над 5 000 градуса по Келвин (със син цвят), докато "топлите" са меки (жълти) и са по-ниски - между 2 700 и 3 000 К. А на нормалната дневна светлина цветната температура е около 5 000 К.
Всяка една от тези цветни температури може да се използва за различни цели. Топлата светлина най-често се предпочита за места, на които е нужно по-меко осветление, а студената е подходяща за складови и производствени помещения, където е необходимо изостряне на детайлите.

 

Светлинен поток

Най-общо казано светлинният поток е величината, която взима под внимание свойствата на човешкото око. Под понятието светлинен поток се разбира потокът на светлинната енергия, отнасящ се за светлина с дадена дължина на вълната и за стойността на спектралната чувствителност на окото, която отговаря на тази дължина.
Светлинният поток се измерва с единица, наречена лумен (lm). За справка - обикновената електрическа крушка от 100 вата създава светлинен поток от около 1200 лумена.

 

Унифицирана скала за отблясък (UGR)

Както всички знаем, прекомерните отблясъци на светлината могат да предизвикат напрежение в очите, което да доведе до главоболие, заради което е важно да се вземат под внимание отраженията от вътрешните повърхности и от самите светлини в дадено помещение. Тук на помощ идва т.нар. унифицирана скала за отблясък.
Унифицираната скала за отблясък (Unified Glare Rating) е мярка за блясъка в дадена среда, която е предложена за първи път от Сьоренсен през 1987 г. и приета от Международната комисия по осветление (CIE).

Информация за различните стойности на UGR:
UGR <13 - блясъкът е дискретен и ще остане незабелязан от окото; UGR > 28 - със сигурност ще доведе до отклоняване на вниманието
Препоръчително е да изберете продукт, който има подходящи UGR стойности - можете да ги намерите в информационния лист при покупката. Обикновено те са разпределени на 13, 16, 19, 22, 25 и 28, като тези за различните среди, които не трябва да бъдат превишавани, са:
UGR ≤ 16 - при техническо чертане и рисуване; UGR ≤ 19 - при четене, писане, обучение, работа на компютър, срещи; UGR ≤ 22 - при работа в леката промишленост; UGR ≤ 25 - при работа в тежката промишленост; UGR ≤ 28 - при железопътни платформи, фоайета.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари